top of page

Зростання обсягів імпорту картоплі в Україну


За інформацією аналітиків EastFruit, обсяги імпорту картоплі в Україну у вересні 2019 року виявилися просто фантастичними. Лише за один місяць в країну було ввезено 42,2 тис. тонн картоплі – в 2,2 рази більше, ніж рекордний імпорт за весь рік.

Таким чином, з початку сезону до України вже ввезено майже 50 тис. тонн картоплі, тоді як за весь попередній сезон імпорт склав близько 19 тис. тонн.

Найнеймовірніше полягає в тому, що імпорт картоплі здійснювався в ті місяці, коли, зазвичай, пропозиція продукції на ринку максимальна, а ціни знаходяться на низькому рівні. Ще однією особливістю було ввезення картоплі з Білорусі, однак значна її частина, насправді, за словами трейдерів, ввозилася з Росії через Білорусь.

“Настільки незвичайна ситуація на ринку картоплі України викликана, перш за все, психологією споживачів, серед яких поширився слух про неврожай картоплі. В результаті, багато кинулися запасатися продукцією до того, як завершилося збирання в професійних господарствах, що призвело до швидкого зростання цін і активізації величезних обсягів імпорту продукції в нетрадиційний період – в серпні і вересні”, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

“Паніка серед споживачів привела до активізації посередників-спекулянтів, які ще більше посилили попит, намагаючись закупити продукцію і закласти її на зберігання. Вони орієнтувалися, зазвичай, на ситуацію з цибулею в минулому сезоні, коли оптові ціни на цибулю досягали чи не 40 грн/кг. Однак в ситуації з картоплею все може скластися зовсім інакше”, – зазначає Андрій Ярмак.

Експерти відзначають, що споживачі занадто поспішили панікувати, тому що, за даними Української плодоовочевої асоціації (УПОА), мінімальні оптові ціни на картоплю досягаються, зазвичай, лише до середини або навіть кінця жовтня.

У цей період пропозиція продукції на ринку стає максимальною. Крім того, в 2019 році професійні картоплярі змушені були почати збирання занадто пізно, через нестандартні кліматичні умови, а це ще більше сприяло зростанню цін. Та й самі виробники і населення не поспішали продавати картоплю, спостерігаючи, як ціна зростає прямісінько на очах.

“Історія цін на картоплю за останні 10 сезонів показує, що в п’яти випадках ціна на картоплю в квітні була ідентичною ціні на картоплю в середині вересня попереднього року.

Ще в одному випадку оптові ціни на картоплю в квітні взагалі були нижчими, ніж у вересні попереднього року, а в одному випадку ціна зросла лише на 6% за період зберігання, тобто з урахуванням природних втрат при зберіганні і витрат на зберігання картоплі, в 70% випадків зберігати картоплю, закуплену у вересні до весни було збитково”, – каже Олександр Хорєв, керівник проекту “АПК-Інформ: овочі і фрукти”.

За словами учасників ринку, часто перекупники купували імпортну картоплю для закладки на зберігання. Однак її якість далеко не завжди відповідала вимогам до продукції, яка може зберігатися тривалий час. Тому очевидно, що втрати у бажаючих заробити на зберіганні картоплі та її перепродажу навесні, будуть вищими, ніж зазвичай, що ще більш знижує їхні шанси отримати прибуток.

Багато чи мало ввезено картоплі? За оцінками УПОА – 50 тис. тонн – це не такий вже і великий обсяг. Однак якщо взяти до уваги обсяги роздрібного ринку картоплі, який в Україні не дуже великий, то в вересні частка імпорту на ринку могла досягати вражаючих 20%.

Чи буде імпорт картоплі в Україну триватиме? Швидше за все в жовтні він різко сповільниться, але як і раніше буде досить істотним, оскільки різниця в цінах зберігається.

Щоб припинити імпорт, оптові ціни на картоплю в Україні повинні впасти приблизно вдвічі – до 4-5 грн/кг.

Якщо картопля в Україні в другій половині жовтня не подешевшає істотно, то ціни можуть обвалитися навесні, коли все усвідомлюють, що власної продукції в сховищах занадто багато, а до цього споживачі користувалися імпортним продуктом.

Рівень попиту на картоплю на споживчому ринку в жовтні, за оцінками УПОА, буде мізерним. Занадто багато продукції знаходиться у споживачів на руках. Також не варто забувати про те, що ціни на всі крупи, крім гречаної, знаходяться на мінімальному рівні за останні роки. Картопля ж виступає в більшості страв, як гарнір, тому його, на відміну від цибулі, можна замінити альтернативними продуктами.

Избранные посты
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page