top of page

Експорт кавуна з України відстає від показників минулого року


Незважаючи на початок сезонного зростання оптових цін на кавун на внутрішньому ринку, він як і раніше на 20% дешевше, ніж на початку вересня 2018 року і продовжує залишатися найдоступнішим з фруктів. Найдешевші яблука і груші в оптовій торгівлі коштують від 8 до 10 грн/кг, банани купити навіть оптом можна не дешевше 23 грн/кг, столовий виноград і персик – по 20-23 грн / кг, а диню – від 3 до 6 грн/кг.

Продати кавун оптом з поля зараз можна в середньому по 1,2 грн/кг (близько 5 центів США за кг) – на 30 копійок дешевше, ніж роком раніше. Ще тиждень тому середня оптова ціна на кавун становила 1 грн/кг. У той же час ціни на кавун в ЄС зараз знаходяться на дуже високому рівні, що пов’язано з несприятливими погодними умовами для вирощування цієї баштанної культури.

У 2018 році оптові ціни на кавун різко виросли до середини вересня. Тоді фермери України продавали кавун вже по 5 грн/кг оптом і потім ціна вже не опускалася нижче 4 грн/кг. Повторення цього сценарію, на думку учасників ринку, поки що малоймовірно. Погодні умови залишаються хорошими, як і урожай кавуна в цьому році. Найближчим часом на півдні України збережеться спекотна погода, тому ніщо не буде заважати прибиранню. Також очікується, що активний експорт кавуна з України в Євросоюз і Білорусь триватиме.

Поки що, в цьому році, експорт кавуна з України відстає від показників 2018 року. «На жаль, існує довгострокова тенденція зниження експорту кавуна з України – ми вже випали навіть з числа 25 найбільших експортерів за обсягом, не кажучи вже про експорт у вартісному вимірі. І це при тому, що у нас є всі умови для розвитку експорту баштанних», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«Основна причина того, що ми не користуємося вигідним сусідством з Євросоюзом для експорту кавуна полягає у відсутності системного підходу до експорту саме цього товару. У світі майже всі прагнуть вирощувати спеціальні безнасінневі сорти і гібриди кавуна, які підходять споживачам за розміром, смаком і кольором, а ми як і раніше робимо ставки на низькопродуктивний, дешевий і стандартний кавун. В результаті експортуються тільки надлишки кавуна, коли ціни на нього всередині країни падають до неймовірно низьких рівнів, а в Європі ціна в цей час виявляється високою. Таким продуктом, звичайно, теж можна торгувати, але для цього потрібно мати інші переваги – наприклад дуже дешевий транспорт. Досягти цього можна, провівши днопоглиблення Дніпра і інвестуючи в річковий транспорт, щоб поставляти кавун баржами до Білорусі, а звідти вже в ЄС. Однак, поки що, ми програємо по вартості транспорту навіть Росії, і тому Росія нарощує експорт кавуна, а Україна – знижує», – резюмує Андрій Ярмак.

Нагадаємо, що в минулому році Україна експортувала 18,5 тис. тонн кавуна, але заробила при цьому на експорті всього лише $ 3,1 млн доларів США експортної виручки. Одна тонна кавунів, експортованих з України, продавалася за все по $ 170 доларів США в середньому, і то це була найвища експортна ціна українського кавуна за 4 роки. У 2016 році українські експортери отримували взагалі лише $ 122 долари США за тонну кавуна. Для порівняння, середня ціна кавуна, експортованого з Чехії в 2018 році становила понад $ 500 доларів США за тонну, Франція продавала свої кавуни по $ 800 доларів за тонну, а Нідерланди продавали чужі кавуни на експорт по $ 939 доларів США за тонну. Тому, без сумніву, Україна має велику кількість нереалізованих можливостей в сфері експорту кавунів і повинна починати ними користуватися.

Избранные посты
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page