На Черкащині найбільше платять за оренду землі
Якщо в 2016 році вона складала 1093 грн/га, то в 2018 році – 1613 грн/га. Такі дані навів Роман Граб, експерт із земельних питань УКАБ, передає propozitsiya.com.
«В окремих регіонах платиться і $200 на га, хоча в більшості випадків – найбільше $160 на га. Орендна плата за останні 2 роки зросла в 2,5 рази. Розмір паю в середньому 4 га, на одне господарство приходиться 1100 пайовиків. Холдингам, що платять таку високу плату вигідніше викупити землю. Крім витрат на оренду, їм усім потрібно не лише оформити документи, а й оформити Великодній кошик, допомогти школі, садку. Тобто це великі адміністративні і людські витрати. При цьому постійно з’являються конкуренти за пай», - розказав Роман Граб.
Проте компанії не будуть викуповувати усю землю, що обробляють. «Є регіони, де платять по $80 за га, там немає потреби купувати землю. Крім того, у підприємств часто застаріла техніка, відсутні обігові кошти. А кредити під неї будуть видаватися під 22-30% - це непосильна ноша», - пояснив експерт.
Найбільш конкурентні регіони – Черкаська, Вінницька, Хмельницька області – тобто кукурудзяний пояс. «На Заході багатьом компаніям класно працювати – через ментальність. Людина згоджується на меншу, але офіційну орендну плату за паї». На Центральній Україні і Сході часто розраховуються олією, цукром, зерном. На Заході – грошима. Проте поступово усіх переводять на грошову форму.