top of page

У сільські школи не завезли ні меблі, ні підручники

Депутатам не радять ходити на шкільні лінійки

112 тисяч учнів підуть у вересні до 603 шкіл Черкаської області. Серед них – 12,6 тисяч першокласників. Це майже на три тисячі більше аніж минулого року. Цього року 1 вересня припадає на суботу.

– У Черкасах лише школа №1 святкуватиме 1 вересня, – каже начальник управління освіти Євген Степко. – Школярі й учні підуть до палацу Дружби Народів, де триватимуть урочистості. Для першачків із шкіл № 30, 28, 27 і 32 свято пройде в палаці молоді на Сумгаїтській. У решті шкіл урочистості відбудуться 3 вересня. В одних школах пройдуть урочисті лінійки, в інших – обійдуться без них. Тепер кожен заклад визначатиметься із урочистостями самостійно – рішення ухвалює дирекція і батьківський комітет.. Ще одна обставина – лінійки будуть дуже короткими, без традиційних виступів депутатів.

Не радить депутатам ходити на лінійки і міський голова Черкас Анатолій Бондаренко:

– Одна справа прийти на захід разом зі своєю дитиною, а інша, коли по двадцять хвилин стоять із мікрофоном і піаряться. І тільки цим дратують людей, – написав Анатолій Васильович. – Готовий особисто подати приклад. Давайте будемо ставати цивілізованішими. День знань – це свято дітей, а не депутатів, яким не вистачає уваги.

У сільських школах області – інші проблеми.

У село Вікнине Катеринопільського району – найновіша школа в районі. Тут навчаються 112 учнів. Школі – 20 років. Є два поверхи і внутрішні туалети. Однак досі не привезли нові парти та інтерактивні дошки для першокласників.

– Маємо 12 першокласників. Для них завезли лише конструктори «лего», – каже директор Василь Кураш. – Нових парт і близько немає. Так само досі немає жодного підручника для 1 і 10 класів. Міністр радить скачувати підручники з інтернету, але ж у селі своя специфіка – не у всіх є інтернет чи комп’ютер. Дитина має отримати книгу.

Зі слів Кураша сільські вчителі досі не отримали гроші за оздоровлення.

– Уже й літо кінчилося, а оздоровчих і досі немає. Кажуть, така ситуація по всій області. Коштів бракує на все. Щоби обкосити двір – заплатив 2 тисячі власних грошей. Зараз перебуваю у Звенигородці. За заправку двох картриджів заплатив 300 гривень.

Начальник відділу освіти Катеринопільської РДА Ірина Міненко знає про проблему.

– Меблі першокласникам будуть на початку вересня, – каже Ірина Борисівна. – Ми двічі оголошували тендери через систему «Прозорро». На жаль, для участі в конкурсі не заявився жоден учасник. Тоді ми вимушені були звернутися до Шполянської меблевої фабрики. Замовили там 152 нові парти для першокласників. Однак фабрика чекає на металеві конструкції від підрядника. Нам пообіцяли, що на початку вересня меблі будуть. Щодо оздоровчих – проблема існує. Через брак коштів ми заплатили лише вчителям великих шкіл. Це десь 50% педагогів. Решті заплатимо у вересні. Вже беремо кошти наперед. Одночасно нагадуємо центральним органам влади про недофінансованість цієї статті.

Влітку на Черкащині офіційно було закрито лише одну сільську школу-дев’ятирічку – в селі Степівка Монастирищенського району. Останній рік школа не працювала – не було дітей. Тепер її офіційно закрила сесія районної ради.

Водночас було реорганізовано 33 сільські школи. Найбільше – в Лисянському районі – аж 17. Десять шкіл зазнали реорганізації в Уманському районі, по 2 – в Золотоніському, Тальнівському, Шполянському й Чигиринському районах.

Водночас в області було сформовано 9 опорних шкіл.

– Працюю в селі вже 23 рік, – розповідає 45-річна Оксана. Прізвище не хоче називати. Жінка вчителює в одному із сіл Тальнівського району. – Коли тільки прийшла до школи – було добре. Село здавалося перспективним – замість дев’ятирічки реорганізували в одинадцятирічку. Годин вистачало. А зараз усе пішло на спад. Дітей у школі катма. Кілька класів просто не існує. Мрію, щоби школа збереглася хоча би на наступний рік і я мала би роботу. Активно шукаю роботу в райцентрі. Свого часу мала кілька запрошень, але проігнорувала – звикла вже до своєї школи й до колег. Тепер сиджу й чекаю поки школу закриють. Що тоді робити – не знаю.

Перший заступник голови Тальнівської РДА Володимир Гречка каже, що контролює роботу відділу освіти.

– На папері в нас у кожній сільській школі є внутрішній туалет. Вчора я наказав перевірити правдивість цього твердження. Люди поїхали по селах. За два-три дні матиму повну інформацію.

Минулого року 67 учнів з Черкаської області взяли участь у всеукраїнських предметних олімпіадах. 9 із них стали переможцями, 15 здобули другі місця, 14 – треті. Найбільше призерів має обласний центр. За ним – Умань і Золотоноша.

В обласних олімпіадах кращі за рейтингом – Черкаси, Умань і Золотоноша. Останнє місце – Шполянський район.

Найбільше випускників, які закінчили школу з медалями – в Черкасах – 50. В Умані – 32, в Корсунь-Шевченківському районі – 13. Натомість лише по 4 медалісти є в Лисянському і Маньківському районах.

Найбільше вчителів-пенсіонерів трудяться в Єрківській об’єднаній громаді Катеринопільського району. Тут їх понад 45%. У Тальнівському районі 24% педагогів – на пенсії. Найменше пенсіонерів у Монастирищенському районі – лише 6,4%.

Найбільша заробітна плата вчителів – у Каневі. В 2017 році кожен учитель отримував у середньому 6745 гривень. У Золотоноші трохи менше – 6642 гривні. Третє місце в Мокрокалигірській ОТГ Катеринопільського району – 6261 гривня. Найбідніші вчителі працюють у Набутівській ОТГ Корсунь-Шевченківського району. Середня зарплата минулого року тут була 3985 гривень. Недалеко втекли Канівський та Чигиринський райони.

Избранные посты
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page